Spoľahlivé triky na rozlíšenie originálov od replík na AliExpress

Ako ste si mohli všimnúť, je čoraz ťažšie nájsť repliky na AliExpress kvôli reštriktívnym opatreniam, ktoré tento trh uplatňuje už niekoľko rokov. Napriek tomu je Čína stále rajom pre falzifikáty a mnohí predajcovia sa snažia vydávať veci za originál, aj keď nie sú. Preto vám dáme sériu tipov, aby ste si boli istí, že kupujete niečo originálne.

Vyberte si spoľahlivé obchody

Vždy si vyberajte obchody s dobrými recenziami od kupujúcich, ktoré poskytujú fotografie, svoje skúsenosti a ktoré majú tiež dlhú históriu na ich zálohovanie. Ako zistím, že obchod je dôveryhodný? Je to veľmi jednoduché: stačí navštíviť domovskú stránku obchodu a pozrieť sa hore, kde nájdete súhrn všetkého, čo sme uviedli. Mnohé z týchto obchodov sú navyše označené štítkom „Top Brand“.

Čo pre obchod znamená označenie „Top Brand“?

Len tie najlepšie obchody a obchody overené AliExpress majú tento symbol dokonalosti, ktorý si vyslúžili za svoje dobré hodnotenia. V týchto predajniach máte istotu, že nakupujete priamo od značky alebo od autorizovaného distribútora. Stručne povedané, nákupom v týchto obchodoch si môžete byť istí, že produkt, ktorý dostanete, je 100% originál.

Ako rozlíšiť repliku

Tieto sa zvyčajne predávajú za veľmi nízku cenu v obchodoch, ktoré sú založené krátko (menej ako rok alebo dokonca mesiace) a majú tiež nízke hodnotenie. Akonáhle AliExpress odhalí podvod, okamžite zatvorí obchod a zároveň potrestá predajcu. Mnohé z týchto obchodov možno navyše rozpoznať, pretože ich názov je „Obchod“ alebo „Obchod“ plus číselný kód.

Nie som si istý, či je moja objednávka originál

Existuje mnoho druhov replík, od najchudobnejších (ktoré veľmi zle napodobňujú výrobok) až po takzvanú „originálnu kvalitu“ (na prvý pohľad veľmi ťažko rozpoznateľnú). V prípade oblečenia alebo doplnkov je jedným z dôvodov na podozrenie z kvality materiálu a povrchovej úpravy odevu. Nekvalitné oblečenie s množstvom voľných nití a stopami lepidla môže byť znakom toho, že výrobok nie je originálny. Na druhej strane pri elektronických produktoch, ako sú mobilné telefóny, by ste mali skontrolovať, či technické špecifikácie skutočne zodpovedajú tomu, čo ste dostali (megapixely fotoaparátu, interná pamäť, operačný systém, plynulosť zariadenia,...).