FIIDO D11: Testovali sme jeden z najlepších elektrických bicyklov. Tento sa fakt oplatí!

FIIDO D11 je najnovším a zároveň najpokrokovejším bicyklom z portfólia výrobcu. My sme mali možnosť otestovať ho týždeň pred oficiálnym spustením predaja.

Spoločnosť FIIDO možno nepoznáte a nie je sa čomu čudovať. Ide o relatívne mladú spoločnosť, ktorá sa postupne dostáva aj do Európy. O FIIDO sme párkrát písali aj u nás na TECHBYTE. Ich najnovší skladací bicykel, FIIDO D11, sme mali česť otestovať v týždennom predstihu. Zisťovali sme či sa môže stať najlepším priateľom mestského premiestňovateľa (alebo premiestňovateľky).

FIIDO D11: Špecifikácia

FIIDO D11: Dizajn a funkcie

FIIDO D11 vám kuriér doručí vo vcelku kompaktnej krabici, čo hneď naznačuje, že pred prvým testom ho budete musieť poskladať. Je to, koniec koncov skladačka, preto by vás to nemalo vôbec prekvapiť. Dobrou správou je, že celý proces skladania vám nezaberie viac ako 15 – 20 minút (ak ste sami). Ide o naozaj jednoduchý proces, ktorý zvládnete ľavou zadnou. Náradie, ktoré budete potrebovať je súčasťou balenia (až na nožík/nožnice).

Jediné, čo musíte spraviť je vybaliť bicykel, odstrihnúť sťahovacie pásky, ktoré na mieste držia penu chrániacu konštrukciu pred poškriabaním, zacvaknúť skladací mechanizmus a namontovať pedále. Potom už len do bicykla vložíte batériu, ktorá je zároveň sedadlom, pripojíte ju a ste pripravení.

Batéria poháňa elektromotor značky Xiongda (360v, 250 W). Bicykel môžete nabíjať poskladaný alebo si domov môžete zobrať len sedlo, ktoré nabijete portom umiestneným tesne pod ním.

Prístup FIIDO ponúknuť odnímateľnú batériu je zaujímavý a v mnohých smeroch skutočne inovatívny. Má však aj svoje muchy. Nemôžete, napríklad, bicykel zamknúť kdekoľvek a len tak odísť. Niekto s nekalými myšlienkami môže prísť, zobrať vašu batériu so sedlom a odísť. Vám potom ostane len konštrukcia s kolesami. Možno by za reč stálo poistenie bicykla, no nie sme si istí či je to pri tomto modeli možné. Ak o tom viete viac, dajte nám vedieť v komentároch.

FIIDO D11: Koľko stojí

Cena: 781,19 € | Kupón: GKB517S | Poštovné: Zadarmo (EÚ)

Keď FIIDO D11 poskladáte, je to šikovný a pôsobivo pevný stroj, ktorý nemá problém odviezť aj silnejších ľudí. Ja mám približne 90 kg a elektrobicykel so mnou nemal žiaden problém. Jeho modrá farba je nenápadná, zároveň však príjemne moderná. Čo mi však chýbalo nielen po dizajnovej, ale aj funkčnej stránke, boli blatníky.

Keď som od kuriéra preberal krabicu, povedal som si, že je prekvapivo ľahká. To sa nakoniec potvrdilo, keď som celý bicykel poskladal. Váži totiž len 12,9 kilogramu, čo z neho robí jeden z najľahších elektrobicyklov, aké som kedy vyskúšal. Jeho 20-palcové kolesá tomu samozrejme pomáhajú. Ide o skutočne šikovného a agilného spoločníka pre cestovanie naprieč akýmkoľvek mestom.

Každá „skladačka“ by si mala dať záležať na systéme skladania. Pri FIIDO D11 je to naozaj jednoduché. Stačí povoliť 2 svorky a bicykel sa takmer zázračne uprace do malého klbka s rozmermi 80 cm x 74 cm x 40 cm, vďaka čomu ho hravo môžete prevážať aj kufri menšieho auta. Plne rozložený meria 148 cm x 110 cm x 40 cm.

Chýbalo mi však zaistenie bicykla v poskladanom stave. Ak ho chytíte nesprávne, začne naberať dojem, že ho chcete opäť poskladať. Veľmi rýchlo však prídete na spôsob ako ho chytiť správne, čo na krátku manipuláciu úplne stačí.

FIIDO D11 dokáže povoziť veľkú škálu rôzne postavených ľudí. Spomenul som, že nemá problém ani so mnou (90 kg, 184 cm). Rýchlo nastaviteľné sedlo s odstupňovaním však za okamih môžete nastaviť tak, aby sa na bicykli dobre vozilo aj nižším ľuďom.

Na riadidlách je umiestnený displej, ktorý zobrazuje aktuálnu rýchlosť (v km/h), prejdenú vzdialenosť, stav batérie a aktuálne zvolený režim. Na výber máte tri režimy, ktoré sa líšia tým, ako veľmi vám pri jazde pomáha elektromotor.

Na pravej strane nájdete páčky, pomocou ktorých môžete ovládať prevody. Jedna z nich je však na mieste, ktoré nie je poriadne vidieť. Párkrát teda prehodíte na zlú rýchlosť, no potom si zvyknete a celý proces bude intuitívny.

Vedľa prehadzovačky sa nachádza ešte jeden ovládací prvok – páčka pre aktivovanie elektromotora. Hodí sa to hlavne vtedy, keď sa ocitnete pred kopcom a potrebujete extra výkon.

Nechýbajú samozrejme ani kotúčové brzdy, ku ktorým mám jednu malú pripomienku. Odkedy som dostal svoj prvý bicykel som bol naučený na to, že zadná brzda sa ovláda pravou páčkou, predná ľavou. Tu je to naopak, čo som si uvedomil po tom ako som skoro preletel cez riadidlá. Jedno je isté, od toho momentu už viem, že brzdy na FIIDO D11 fungujú perfektne. Žiadne výhrady.

Sedem rýchlostný systém Shimano Tourney umiestnený na zadnom kolese ponúka pomer 52:12, čo vám ponúkne dosť voľnosti pre pohodlné cestovanie na rovinke alebo do kopca.

V rámci testovania som FIIDO D11 zobral na okružnú jazdu po meste, ktorej súčasťou neboli len spevnené cesty, ale aj „off roadová“ jazda cez pole. Nešlo o nič extrémne, no stačilo to na to, aby som pochopil, že D11-tka nie je určená na takúto jazdu.

Zvládnuť to určite zvládne, no o pohodlní sa hovoriť nedalo. Elektrobicyklu totiž chýba odpruženie (akékoľvek) a komfortu nepridávajú ani menšie pneumatiky. Ako som však povedal, štrkových cestičiek alebo trávy sa báť nemusíte.

FIIDO D11: Výkon

FIIDO D11 je v meste vynikajúci bicykel. Na cestách bez výtlkov je to pohodlný nástroj na presúvanie sa z miesta na miesto. Sedadlo vám do tela nevyryje nový otvor a vďaka 250 W motoru sa ani veľa nenarobíte. Nebudete síce lámať rýchlostné rekordy, no o to ani nejde. Hravo sa rozbehnete na 25 km/h, čo na bezpečné cestovanie úplne stačí.

Dbajte však na to, aby ste bicykel poriadne skontrolovali a prípadne podoťahovali skrutky, ktoré sa počas prevozu mohli uvoľniť. Kľudne to spravte znovu po týždni, nech ste si absolútne istí.

Pri jazde mestom skôr či neskôr natrafíte aj na mierne stúpanie, kde sa ukazuje pravý význam elektrického bicykla. Vďaka senzoru kadencie dokáže FIIDO D11 detegovať, kedy presne má aktivovať elektromotor a pomôcť vám s presunom. Pri jazde to pocítite miernym „cuknutím“ a následným zistením, že sa hýbete rýchlejšie pri nižšej námahe.

Páčka na manuálne zapnutie motora sa zas hodí vtedy, ak zastavíte na kopci a chcete sa rozbehnúť. Poďakujú vám za to hlavne nohy a do cieľa prídete bez toho, aby ste sa čo i len kúsok zapotili.

FIIDO tvrdí, že batéria v D11 je schopná poháňať bicykel až 100 kilometrov. Takýto dojazd však nutne nemusíte dosiahnuť. Záleží totiž od terénu, zvoleného režimu výkonu, od vašej váhy, teploty a tak podobne. Ja som ho do úplného vybitia nikdy netlačil, no vždy sa mi podarilo na jedno nabitie prejsť viac ako 50 kilometrov. To na mestské brázdenie určite stačí.

FIIDO D11 na mne zanechal veľmi príjemný dojem. Z konštrukčného pohľadu je jasné, že to nie je bicykel do lesa alebo na lúky. Je to bicykel do mesta pre ľudí, ktorí sa do práce alebo z práce potrebujú dostať bez toho, aby sa spotili a nechce sa im cestovať autom, kolobežkou či MHD.

Jeho skladacia schopnosť z bicykla robí perfektnú voľbu pre dovolenkujúcich ľudí. Stačí ho zabaliť do kufra, vyraziť a na mieste dovolenky máte perfektné „vozítko“ na vyhliadkové trasy.

FIIDO D11: Verdikt

Trh s elektrickými bicyklami sa pomaly ale isto rozrastá o rôzne modely. Tých naozaj najkompaktnejších však až toľko nie je. Obrovskou výhodou FIIDO D11 je jeho celková váha a schopnosť poskladať sa do fakt malého rozmeru, ktorý hravo zabalíte do kufra. Pridajte k tomu odnímateľnú batériu, vďaka ktorej môžete bicykel nechať v pivnici či garáži a batériu nabiť pohodlne vnútri a dostanete spoločníka, na ktorého nedáte dopustiť.

Ja som si čas s FIIDO D11 veľmi užil. Viem, že kvalitný bicykel bez motora či batérií nikdy nenahradí, no miesto v dnešnej spoločnosti určite má.

FIIDO D11 si môžete kúpiť v obchode Geeekbuying s použitím zľavového kupónu GKB517S za 781,19 €. Dostupný je v európskom sklade, odkiaľ prišiel aj nám. Doručenie je zadarmo a trvá približne 2-4 pracovné dni (nám prišiel za 3).

Ak by ste jeden takýto bicykel chceli vyhrať, zapojiť sa môžete do oficiálnej súťaže. Stačí kliknúť na tento odkaz a splniť potrebné úlohy (sledovanie FIIDO na FB, Instagrame, atď.). Výrobcu môžete sledovať na Facebooku, Instagrame a na ich oficiálnom webe.

Upozorníme, že zľava 258 € nebude trvať večne. Takto nízka cena bude platná len do 15. októbra. Potom sa mierne zvýši na približne 950 €. Aktivovať si ju budete môcť kupónom GKB200D11.

Zdroj: https://androidportal.zoznam.sk/recenzie/