Prečo sa mi v produktoch na AliExpresse zobrazujú dve rôzne ceny?

Mnohokrát dostávame tento komentár: prečo na AliExpress dostávam dve rôzne ceny? Keď sa blížia výpredaje, dostávame aj ďalšiu verziu veľmi podobnú tej predchádzajúcej: prečo pred kliknutím na inzerát vyjde cena a pri zadaní potom iná? Preto vám vysvetlíme, ako fungujú ceny na AliExpress, čo všetko musíte pri nákupe zohľadniť a ako sa uistiť, že to, čo kupujete, je naozaj to, čo si myslíte. Či už ste nováčik alebo už máte skúsenosti s nakupovaním na tejto známej webovej stránke, odporúčame vám prečítať si túto príručku.

Prečo sú na AliExpress dve rôzne ceny?

Toto je jedna z najčastejšie sa opakujúcich otázok a pravdou je, že odpoveď je celkom jednoduchá. Keď sa chystáme kúpiť produkt, ktorý má rôzne možnosti (farby, množstvá, povrchové úpravy...), ceny sa môžu líšiť. Vžime sa do situácie... hľadáme šaty a zrazu vidíme niečo takéto:

Ako vidíte, vpravo sú dve rôzne ceny šiat. Ale ak prejdeme na inzerát, uvidíme, že sú dostupné rôzne farby a veľkosti. Po kliknutí na farbu a veľkosť sa nám zobrazí konečná cena produktu. Napríklad na nasledujúcom obrázku sme vybrali šaty v červenej farbe a veľkosti L, konečná cena bude 11,40 USD plus poštovné, ktoré ešte nebolo zahrnuté, ale je uvedené nižšie.

V prípade šiat je to veľmi jednoduché, no pri iných príležitostiach je ťažké rozlíšiť, čo kupujeme, napríklad pri kúpe techniky. Aby ste tomu lepšie porozumeli, predstavte si, že si chcete kúpiť tento fotoaparát: existujú dve rôzne ceny, ako sme už povedali, ak si vyberieme jeden z balíkov, dostaneme konečnú cenu. Ale ako vieme, čo je v každom balení? No, toto je veľmi jednoduchý trik, ktorý pozná len málo ľudí: stačí nechať kurzor myši na rôznych možnostiach, aby ste videli, čo každá z nich obsahuje. V tomto prípade je balenie vpravo drahšie, pretože obsahuje dve šošovky.

Ako osobné odporúčanie po mnohých rokoch nakupovania na tejto stránke si myslíme, že je tiež veľmi užitočné dobre si prečítať popis produktu, v týchto prípadoch predajcovia zvyčajne uvádzajú, aký je rozdiel medzi jedným balením a druhým. V prípade pochybností máme vždy možnosť pred kúpou požiadať predajcu, aby bolo jasné, za čo platíme. Ak si stále nie ste istí, ako kontaktovať predajcu bez nákupu, odporúčame nášho Sprievodcu kontaktovať predajcov AliExpress. A ak nakupujete z mobilnej aplikácie, všetko funguje rovnako, až na poslednú časť: aby ste vedeli, čo každá voľba obsahuje, stačí na ňu kliknúť a hneď sa vám zobrazí malý popis. Ako vidíte, keď kliknete na druhú možnosť, popis bude: „dual-lens“.

Prečo mi AliExpress zobrazuje cenu, ale účtuje mi viac?

Niekedy sa môže stať, že na AliExpress sa čiastka objaví v čase platby za vaše nákupy, ale na platobnom účte sa objaví vyššia čiastka. Stáva sa to preto, že AliExpress akceptuje iba americké doláre, eurá, libry a ruble. Ak mena vašej krajiny nie je žiadna z týchto menových jednotiek, pri platbe za nákup sa vykoná prevod meny, ktorý môže byť spojený s províziou. Okrem toho si niektoré subjekty účtujú aj zmenárenské služby či nákupy v zahraničí. V každom prípade je najlepšie požiadať subjekt, ktorý spravuje vaše peniaze, o platobné údaje a zistiť, čo bolo účtované.